پنجشنبه 11 آذر 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی وبگردی علت پرخوری افراد هنگام بروز خشم و استرس چیست؟

 
 

يكشنبه 16 آبان 1400

علت پرخوری افراد هنگام بروز خشم و استرس چیست؟

 
 

زمانی که یک موضوع ناراحت کننده یا استرس زا به وقوع می پیوندد واکنش افراد متفاوت است.

یکی از مشکلاتی که افراد به عنوان دلیل چاقی خود اعلام می‌کنند، خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی است. یعنی وقتی در شرایطی قرار می‌گیرند که به نحوی تنش روحی از جنس خشم یا ترس زیاد به آن‌ها دست می‌دهد، ناگهان یا بااحساس ضعف یا حتی بدون حس کردن دل ضعفه به سمت یخچال، مغازه، کشو و به صورت خلاصه هر جایی می‌روند که بتوانند به مواد خورادکی دسترسی پیدا کنند. این افراد همچنین دچار گوشه نشینی همزمان عصبی هم می‌شوند.
برای مثال وقتی اعضای یک خانواده متوجه می‌شوند که موقع برگشت از مسافرت به دلیل اشتباه خودشان یا صادر کننده بلیط، بلیط برگشت هم در قالب رفت صادر شده یعنی مبدأ به عنوان مقصد ذکر شده است و همگی آشفته هستند و به این سو، آن سو می‌دوند عضوی از خانواده که دچار پر اشتهایی و پرخوری عصبی است، یک گوشه می‌نشیند و شروع می‌کند به خوردن تا جایی که ممکن است حتی مورد بازخواست و سرزنش بقیه قرار گیرد. واقعیت، اما این است که این فرد به هیچ وجه از سر شوق و لذت آن هم در چنین کارزاری غذا نمی‌خورد بلکه این یک واکنش عصبی به اضطراب شدیدی است که در آن لحظه به او دست داده، اما چرا؟ این رفتار که از دید بسیاری، آزاردهنده هم برداشت می‌شود و چه بسا در صورت تداوم شرایط استرس بار در زندگی فرد به راحتی بتواند زمینه چاقی او را هم فراهم کند با کدام منطق و دلیل علمی قابل درک و پذیرش است؟
متخصصان بنابه انجام آزمایش‌هایی دریافته اند زمانی که فرد دچار استرس می‌شود، بدن او «آدرنالین» ترشح می‌کند. این موضوع سبب افزایش ضربان قلب و بالارفتن میزان فشارخون می‌شود که به نوبه خود، تولید انرژی و گرما می‌کند که از سوخت گلوگز ایجاد می‌شود. بعد از عبور از این مرحله و عبور از این مسئله بدن برای تعادل، مقادیری «کورتیزول» آزاد می‌کند که عامل اصلی اشتها آور و تحریک کننده آن است؛ بنابراین وقتی این فرد در شرایط خشم و عصبانیت جمعی یا اضطراب فردی شروع به خوردن غذا یا خوراکی می‌کند، یعنی میزان کورتیزول خون او بالا رفته و بهتر است در آن شرایط او را درک کرد.
همچنین خود فرد برای کنترل این حالت می‌تواند از ترفند آهسته غذا خوردن و بسیار جویدن آن یا جایگزین کردن نوشیدن آب استفاده کند. چند تنفس عمیق، کمی راه رفتن یا تغییر شرایط از حالت تنش عصبی به خنده و گفتگو می‌تواند او را از خطرات ثانویه همچنین تکرار این عادت و عارضه چاقی حفظ کند. همچنین اگر در چنین شرایطی در خانه است، نوشیدن دمنوش آرامشبخش مانند گل گاو زبان، اسطوخودس و بابونه می‌تواند کمک احوال و آرام کننده بدن باشد. دقت داشته باشید فرد دچار شده به پرخوری عصبی تند، تند غذا می‌خورد، تند تند و همزمان حرف می‌زند، صورت برافروخته دارد و دست‌هایی که معمولا یخ کرده اند و حتی حالت لرز از شدت گرسنگی و بیحالی را می‌توان در آن‌ها دید. این افراد در آینده مستعد دیابت، چربی خون و مشکلات روحی و گوارشی خواهند بود اگر به موقع به شرایط خود واقف نشوند و برای مدیریت این عادت ناخواسته و واکنش عصبی اقدام لازم و مفید را انجام ندهند، مشکل ساز است.
یکی از این عوارض رفلاکس و سوزش معده همچنین سکسکه‌های عصبی است. فرد در این شرایط می‌تواند با تسکین خود به شیوه‌هایی که در بالا توضیح داده شد، این عارضه را مدیریت کنند. همچنین این نکته را جدی بگیرد که با ادامه تنش و خشم، میزان ترشحات آدرنالین و به دنبال آن کورتیزول در بدن او بالاتر رفته و شرایط سخت‌تر می‌شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت مسکن چقدر پایین آمده است؟
:: فناوری اطلاعات ::
قیمت‌های نجومی گوشی‌های پرچمدار در ایران
:: روی خط جوانی ::
مجردم و همسایه‌مان پُز ازدواج‌کردن دخترهایش را به مادر من می‌دهد
:: ورزش ::
آخرین مربی کلاسیک بوندسلیگا در تراکتور!
:: فرهنگ و هنر ::
سید جواد هاشمی:‌ اگر فیلمم نفروشد در زندان همه را ملاقات می‌کنم
:: حوادث ::
قصاص؛ مجازات شلیک مرگ‌بار به همسایه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار