دوشنبه 25 تير 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی جهان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام شد

 
 

شنبه 30 ارديبهشت 1402

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام شد

 
 

کمیسیون انتخابات ترکیه نتایج نهایی و جز به جزء انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد.

بنا بر اعلام "شورای عالی انتخابات" ترکیه، ۵۳ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۶۸۳ نفر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در داخل ترکیه رای دادند. از این تعداد ۵۲ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۹۳۴ رأی معتبر و یک میلیون و ۲۰ هزار و ۷۴۹ رأی باطل اعلام شد و میزان مشارکت در انتخابات در داخل ترکیه ۸۸.۹۲ درصد بود.
از مجموع ۳ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۷۵۹ رای دهنده ثبت نام شده در خارج از کشور نیز یک میلیون و ۶۹۱ هزار و ۲۸۷ نفر رای دادند. یک میلیون و ۶۷۶ هزار و ۲۶۸ رأی معتبر و ۱۵ هزار و ۱۹ رأی باطل بوده است.
میزان مشارکت در انتخابات خارج از کشور ۴۹.۴۰ درصد بوده است. برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۸ هزار و ۱۸۳ رأی در گمرک به صندوق ریخته شد که از این تعداد ۱۴۶ هزار و ۸۴۷ رأی معتبر و ۱۳۳۶ رأی باطل تلقی شد. میزان مشارکت در انتخابات در ورودی گمرک ۴.۳۳ درصد بوده است.
در مجموع، ۵۵ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۱۵۳ نفر از ۶۴ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۵۰۴ واجد شرایط رای دادن، در انتخابات ریاست جمهوری اعم از صندوق‌های داخلی، خارجی و گمرکی رای دادند. از این تعداد یک میلیون و ۳۷ هزار و ۱۰۴ رأی باطل تلقی شد و ۵۴ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۴۹ رأی مورد تایید قرار گرفت. هم‌چنین میزان مشارکت نهایی رای دهندگان ۸۷.۰۴ درصد ثبت شده است.
رجب طیب اردوغان با توجه به تقسیم آرای معتبر به نامزد شرکت کننده در انتخابات، ۲۷ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۸۴۹ رای از مجموع آرا را کسب کرد که از این تعداد ۲۶ میلیون و ۸۶ هزار و ۱۰۲ رای در کشور، ۹۶۷ هزار و ۱۸۰ در خارج از کشور، ۸۰ هزار و ۵۶۷ رای در دروازه‌های گمرکی و در نهایت ۴۹.۵۲ درصد از آرای معتبر را به دست آورد.
محرم اینجه، نامزدها انصراف داده از انتخابات هم که به ناچار نامش هم‌چنان در برگه‌های رای‌گیری بود، با کسب ۲۱۶ هزار و ۴۷۰ رأی در داخل کشور، ۱۵ هزار و ۷۵۹ رأی در خارج از کشور، ۳ هزار و ۵۵۴ رأی در گمرکات و در مجموع با کسب ۲۳۵ هزار و ۷۸۳ رأی، به ۰.۴۳ درصد آرای صحیح رسید.
کمال قلیچداراوغلو در مجموع ۲۴ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۷۸ رأی، ۲۳ میلیون و ۸۷۳ هزار و ۷۴۹ رأی در داخل، ۶۶۵ هزار و ۱۱۱ رأی در خارج از کشور و ۵۶ هزار و ۳۱۸ رأی در گمرک به دست آورد. میزان آرای معتبر قلیچداراوغلو ۴۴.۸۸ درصد بود.
سینان اوغان در مجموع ۲ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۲۳۹ رای به دست آورد که از این تعداد ۲ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۱۳ رای در داخل کشور، ۲۸ هزار و ۲۱۸ رای در خارج از کشور، ۶ هزار و ۴۰۸ رای در گمرک و میزان آرای معتبر ۵.۱۷ درصد بوده است.

اردوغان و قلیچداراوغلو در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد
بر اساس این تصمیم، در انتخابات ریاست جمهوری که روز یکشنبه ۱۴ مه ۲۰۲۳ برگزار شد، هیچ یک از نامزدها اکثریت مطلق آرای معتبر را کسب نکردند. اردوغان و قلیچداراوغلو نامزدهایی که بیشترین آرا را کسب کرده‌اند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رای خواهند رفت.
در انتخاباتی که روز یکشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) برگزار می‌شود، نامزدی که اکثریت آرای معتبر را کسب کند، به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‌شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
قتل زن تهرانی در حمام خانه اش / شوهرش تصمیم به مثله کردن جسد داشت که پشیمان شد!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار